Strona główna / Dla klienta / Blog

Zmarszczenia i wypukłości na tapecie – jak im zaradzić?

Zmarszczenia i wypukłości na tapecie – jak im zaradzić?

Po wybraniu i zakupieniu tapety przychodzi czas na jej zainstalowanie. Mimo tego, że jest to łatwy proces, zawsze istnieje szansa na powstanie niedoskonałości – między innymi zmarszczeń i uwypukleń. Można jednak podjąć pewne kroki, aby im zapobiec i zadbać o upragniony nieskazitelny wygląd tapety.

Główne powody

Do głównych powodów powstawania zmarszczeń i wypukłości należą nierówne ściany i źle przygotowana nawierzchnia, o których zadbanie jest podstawowym krokiem przy aplikacji tapety. Nieodpowiednio dobrane narzędzie i technika instalacji także negatywnie wpłyną na efekt końcowy i doprowadzą do powstania niedoskonałości.

Trzeba pamiętać, że najważniejsze jest szybkie działanie. Takiego typu wady da się jedynie usunąć przed wyschnięciem kleju – potem nie będzie to możliwe bez spowodowania zniszczeń. Kluczowe jest więc wygładzanie w trakcie instalacji. Samo instalowanie tapety jest natomiast zadaniem do którego najlepiej podejść bez pośpiechu. Podjęcie się tego bez stresu pozwoli na większą ostrożność i dokładność, które są w tym przypadku niezbędne.

 

Co zrobić, aby zadbać o estetyczny wygląd tapety?

  • Przede wszystkim należy odpowiednio przygotować ścianę – powinna być czysta, wygładzona i pozbawiona wszelkich niedoskonałości.
  • W wypadku wymiany tapety, przed instalacją poleca się pierwszą z nich zdjąć. Położenie jednej na drugą może skutkować w przebijającej strukturze, kolorze, wzorze, jak i również w dostrzegalnych wszelkich niedoskonałościach. Ponadto na starszej tapecie prawdopodobnie znajduje się zebrany z czasem bród, którego lepiej się pozbyć.
  • Ważne jest zadbanie o równomiernie rozprowadzenie kleju i postaranie się o aplikowanie tapety bez pośpiechu.
  • Powstałe zmarszczenia i uwypuklenia należy wygładzać ostrożnie i powoli, zaczynając od góry do dołu oraz z prawej strony do lewej.
  • Do dociskania tapety można wykorzystać wałek gumowy, który sprawdzi się również do małych zmarszczeń. Wykorzystać można również pędzel do tapetowania lub ścierkę wykonaną z miękkiego materiału. Aby pozbyć się większych zmarszczeń najlepiej ostrożnie odkleić część tapety i zaaplikować ponownie, jednocześnie ją wygładzając.

 

Najistotniejsze jest trzymanie się instrukcji, która dołączana jest do każdego zamówienia. Instalowanie tapety krok po kroku usprawni proces i zminimalizuje szanse na popełnienie błędów.

Czytaj także: