Strona główna / Dla klienta / Blog

Wybór tapety do dziecięcego pokoju

Wybór tapety do dziecięcego pokoju

W dekorowaniu pokoju dla dziecka ważne jest stworzenie przestrzeni komfortowej, stymulującej i jednocześnie niepowodującej przebodźcowania. Decydując się na tapetę zyskujesz mnóstwo możliwości – które z nich są więc najlepsze do tego zadania?

Dzieci dorastają szybko, co idzie w parze z ich rozwijającymi się upodobaniami. Musisz zastanowić się, czy chcesz aby dekoracja ścian dobrana była na dłuższy okres czasu, czy może planujesz wprowadzać zmiany jednocześnie z rozwojem dziecka. W pierwszym przypadku najlepiej wybierać jak najbardziej neutralne opcje – łagodne kolory, subtelne wzory – w drugim natomiast wybór staje się większy.

 

Podzielenie przestrzeni

Pokoje dzieci są dla nich miejscem do odpoczynku, zabawy i nauki. Możesz dobrać tapetę pod względem przeznaczenia przestrzeni w pokoju którą chcesz udekorować i wyznaczyć ją za pomocą ściany akcentowej. Takie rozwiązanie pozwala na spełnienie różnych wymagań – zarazem zadbasz o odpoczynek dziecka jak i o jego rozwój.

Dzięki temu również w przyszłości nie będzie konieczna wymiana tapety na każdej ścianie. Jeśli nie interesują Cię  częste zmiany, lepiej unikać również wzorów z popularnymi postaciami z bajek, które mogą szybko się znudzić.

 

Różne barwy odpoczynku i zabawy

Podpowiedzią w wyborze odpowiedniego koloru jest etap rozwoju dziecka. W początkowym okresie życia dzieci są w stanie rozróżniać kontrast, a następnie podstawowe kolory. Możesz to wykorzystać i subtelnie włączyć je do wystroju w postaci wzorów na tapecie. Przeważać na ścianach jednak powinny nieprzytłaczające, zapewniające spokój kolory – neutralne lub pastelowe odcienie.

W przestrzeni wyznaczonej na odpoczynek sprawdzą się zimne kolory takie jak niebieski, zielony lub jasny fiolet, które działają uspokajająco. Ciepłe kolory, takie jak czerwony, różowy, pomarańczowy lub żółty mogą stworzyć przytulną atmosferę, są jednak energiczne i mają działanie stymulujące – nie będzie wiec dobrym rozwiązaniem ich nadmierne wykorzystywanie.

Przykład: mimo tego, że często wybierany różowy przynosi poczucie komfortu, to w dużych ilościach i używany przez dłuższy czas zaczyna mieć odwrotne działanie i jedynie powodować rozdrażnienie.

Kolory stymulujące najlepsze będą natomiast w przestrzeniach do zabawy lub nauki, gdzie ich działanie przyda się do pobudzenia kreatywności i rozwoju.

 

Najlepsze wzory do dziecięcego pokoju

Ulubione zwierzątka, zajęcia, subtelne kwiatki lub kolorowe zygzaki – odpowiednia tapeta znajdzie się dla każdego. Duże znaczenie ma miejsce, w którym chcesz ją umieścić. W dekorowaniu całego pomieszczenia lub w przestrzeni do relaksu lepszym wyborem będą subtelniejsze wzory. Przestrzeń do nauki i zabawy to dobre miejsce na większe, odważne wzory!

Oto niektóre z ciekawych opcji:

Wzory związane z naturą: rośliny, zwierzęta, tęcze, chmury, dinozaury

Radosne pszczoły

Zielone dinozaury

Pocieszne pieski

Delikatne kwiatki i gałązki

 

Wzory związane z kosmosem: planety, gwiazdy, rakiety, kosmonauci

Konstelacje gwiazd

Satelity w kosmosie

Wyprawa kosmiczna

 

Motywy fantastyczne: księżniczki, jednorożce, smoki, potworki (dla odważnych)

Szalone jednorożce

Słodkie Yeti

Grupa potworków

 

Proste wzory

Urocze pastelowe kropki

 

Więcej niż dekoracja

Tapety nie muszą pełnić jedynie funkcji dekoracyjnej. Dlaczego nie wykorzystać ich do czegoś więcej?

Tapety edukacyjne: np. wzory z literami, cyframi, mapy

Jeśli Twoje dziecko jest ciekawe świata i chętnie poszerza swoją wiedzę, zainteresować mogą je tapety związane z nauką.

Warto sprawdzić: Kolorowe literki

 

Tapety interaktywne: kolorowanki, tapety kredowe

Zainstalowanie tapety kredowej lub papierowej – po których można rysować – jest idealną opcją dla małych artystów, szczególnie tych lubiących wyrażać swoją twórczość atakując ściany kredkami.

Warto sprawdzić: Abstrakcyjna kolorowanka

 

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na ciepły kolor przewodni pokoju czy na kolor zimny, dobrze będzie go przełamać. Podobnie ze wzorami – łącząc ze sobą np. kropki z pasami, lub tapetę wzorzystą z tapetą gładką, dodać można pomieszczeniu głębi i stworzyć interesujące wnętrze.

Czytaj także: