Strona główna / Dla klienta / Blog

Tapety geometryczne w twoim domu – co warto wiedzieć?

Tapety geometryczne w twoim domu – co warto wiedzieć?

Tapety geometryczne stanową aktualnie niezwykle popularny trend, jeśli chodzi o projektowanie i wystrój wnętrz. Łączą ze sobą nowoczesność, elegancję, nadając jednocześnie wyraz indywidualności oraz śmiałości w aranżacjach. Właśnie dzięki temu z powodzeniem można je dopasować do wielu pomieszczeń, w które rewelacyjnie wkomponują się właśnie geometryczne wzory. Tapeta tego typu oferuje nieograniczone możliwości ekspresji. 

Tapety geometryczne stanową aktualnie niezwykle popularny trend, jeśli chodzi o projektowanie i wystrój wnętrz. Łączą ze sobą nowoczesność, elegancję, nadając jednocześnie wyraz indywidualności oraz śmiałości w aranżacjach. Właśnie dzięki temu z powodzeniem można je dopasować do wielu pomieszczeń, w które rewelacyjnie wkomponują się właśnie geometryczne wzory. Tapeta tego typu oferuje nieograniczone możliwości ekspresji. Motywy te przyciągają uwagę swoją zorganizowaną strukturą czy symetrią. Aby jednak prezentowały się nienagannie w każdym pokoju, należy pamiętać o kilku zasadach dotyczących dopasowania pozostałych elementów, takich jak meble czy dodatki, co może okazać się pomoce w osiągnięciu efektu pełni harmonii i stylu.

Pomieszczenia, w których odnajdą się najlepiej

Tapety należy dopasować do pomieszczeń, uwzględniając kolory czy wzory tak, aby, jak najlepiej pasowały do otoczenia. Jeśli chodzi o salon, doskonale sprawdzą się subtelne motywy, które pozwolą uzyskać przytulną atmosferę. Barwy – natomiast muszą być przyjemne dla oka. Taka tapeta na ścianę w figury geometryczne sprawdzi się także w sypialni. Umieszczona w centralnym punkcie pokoju doda mu oryginalnego charakteru bez efektu przytłoczenia.

Wzory te mogą pomóc w stworzeniu relaksującej atmosfery, która bez wątpienia wpłynie korzystnie na zdrowy sen. Tapety tego typu doskonale odnajdą się też w kuchni czy łazience. W obu tych przypadkach powinno się stawiać na jasne kolory i subtelne wzory, które podkreślą otwartość i przestronność pomieszczenia, a jednocześnie dodadzą elegancji. Należy jednak pamiętać o tym, aby było one pokryte specjalną powłoką odporną na wilgoć, zadrapania itp. Dzięki temu znacznie dłużej będzie prezentować się nienagannie, zdobiąc wnętrze.

Zasady doboru tapet geometrycznych

Aby każda tapeta 3D w figury geometryczne spójnie i estetycznie komponowała się z wnętrzem, trzeba zwrócić uwagę na kilka zasad, dzięki którym nie zaburzy się harmonijnej całości. Bez wątpienia znaczenie ma kolorystyka – powinna współgrać z wystrojem pomieszczenia. Dopasowanie jej do tonacji mebli, podłogi czy dodatków jest niezwykle istotne, aby uzyskać zrównoważony efekt wizualny. Należy unikać zbyt intensywnych kontrastów oraz jaskrawych kombinacji, ponieważ takie zestawienie kolorystyczne może sprawiać, że wnętrze będzie przytłaczać i stanie się mniej przyjemne dla oka.

Znaczenie ma też wielkość pomieszczenia, w którym zamierza się umieścić tapety geometryczne. W niewielkich przestrzeniach najlepiej sięgać po jasne odcienie, unikając dużych wzorów – zamiast tego warto wybierać te z niewielkimi wzorami. Natomiast w tych bardziej przestronnych można eksperymentować z odważniejszymi motywami, nadającymi całości oryginalnego charakteru. Podczas wyboru tapet we wzory geometryczne, warto uwzględnić także sam styl mebli oraz dodatków. W przypadku wystroju nowoczesnego te sprawdzą się doskonale, jednak np. przy tradycyjnym lepiej odnajdą się subtelniejsze motywy. Kluczowe znaczenie ma też oświetlenie – w przypadku pomieszczeń z ograniczoną ilością naturalnego światła, jasne tapety będą najlepszym wyborem. Odbijające się od nich promienie słoneczne sprawią wrażenie przestronnego wnętrza. Matowe wykończenia są natomiast polecane do jaśniejszych pokoi, pomogą uniknąć efektu odblasków i utrzymają przyjemną atmosferę.

Pasujące dodatki urozmaicające wnętrze

Akcesoria dopełniające wnętrza są kluczowe, aby stworzyć przemyślany wystrój. Poprzez umiejętne dobranie tekstyliów, dodatków ściennych, roślin czy oświetlenia można podkreślić oryginalny charakter tapet geometrycznych. Ważna jest w tym przypadku równowaga, aby stworzyć przyjemną dla oka przestrzeń. Poduszki, dywany czy zasłony w tonacji wzoru tapet to doskonały sposób na spójną kompozycję. W niektórych przypadkach warto jednak użyć nieco intensywniejszych kolorów, aby przełamać monotonię. Lustro o interesującym kształcie też może stać się efektownym dodatkiem. To nie tylko praktyczny element, ale także dekoracja optycznie powiększająca przestrzeń. Doskonale sprawdzą się również rośliny doniczkowe łagodzące surowość wzorów geometrycznych.

Czytaj także: