Strona główna / Dla klienta / Blog

Ubierz swoją ścianę sam!

Ubierz swoją ścianę sam!Ciemna tapeta w tropikalne liście

Myślałeś kiedyś o tym, żeby samemu zainstalować dekorację ścienną, ale nie miałeś tyle odwagi? Nie chcesz tracić pieniędzy na fachową usługę w dobie tak strasznej inflacji?

To naprawdę nie jest takie trudne, wszystko Ci wyjaśnimy od początku.

Ponoć najważniejszym krokiem jest podjęcie decyzji o działaniu.

Krok 1. Wybierz odpowiedni materiał do swojego wnętrza:

W naszej bogatej ofercie znajdują się tapety wykonane na różnych podłożach. Są wśród nich tapety winylowe, flizelinowe, samoprzylepne, a także tapety do łazienki. W pierwszej kolejności musisz wziąć pod uwagę, gdzie będzie instalowana dekoracja.

Jeżeli chcesz położyć tapetę w łazience, toalecie czy w kuchni, suszarni oraz na wszelkiego rodzaju powierzchniach płaskich w tym pokrytych farbą lateksową, najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie tapety samoprzylepnej z bardzo mocnym klejem.

Druk na tym materiale jest pokryty laminatem dzięki czemu odporny jest na zarysowania oraz zachlapania.

Jeśli natomiast zamierzasz okleić meble czy lodówkę – najlepszym rozwiązaniem będzie tapeta samoprzylepna gładka. Tu również druk jest pokryty matowym laminatem aby zabezpieczyć druk. Natomiast uwaga – nie należy jej instalować na starej tapecie, ścianach pomalowanych farbą lateksową lub w pomieszczeniach o dużej wilgotności.

Na gładką płytę MDF lub na szkło najlepiej się sprawdzi tapeta samoprzylepna o strukturze płótna, jednak nie będzie odpowiednim produktem do pomieszczeń o dużej wilgotności.

Do udekorowania ścian w pokoju naszej pociechy, do salonu, najlepszym rozwiązaniem będzie tapeta flizelinowa. Jest to materiał w dotyku przypominający papier o matowym wykończeniu, który pochłania odbicia światła. Ten rodzaj materiału jest najlepszy dla początkujących, a także dla tych, którzy mają doświadczenie z tradycyjnymi tapetami. Tapeta flizelinowa nie zawiera PVC, więc jest to najlepszy wybór do pokoju dziecięcego, ale nie tylko, można ją zainstalować nawet w łazience po dodatkowym pokryciu laminatem. Tapeta flizelinowa może być przyklejana na wszystkich rodzajach ścian oraz jest łatwo usuwalna.

 

Krok 2. Oceń stan swojej ściany:

- Zanim rozpoczniesz instalowanie materiału oceń, czy ściany są gładkie, suche i czyste.

- Jeśli ściana pokryta jest gładzią gipsową lub płytą kartonowo gipsową: należy rozpocząć od zagruntowania ścian środkiem gruntującym.

- Jeśli ściana jest pokryta farbą – przed nałożeniem tapety na ścianę dobrze jest umyć ją mydłem malarskim, zaś w przypadku, gdy ściana pokryta jest farbą silikonową lub zmywalną – przetrzeć papierem ściernym. Czynność ta ma na celu zwiększenie przyczepności kleju do podłoża, jak i również odtłuszczenie powierzchni ściany.

 

Krok 3. Instalowanie tapety:

Narzędzia, które będziesz potrzebował do tapety samoprzylepnej:

- taśma miernicza,

- poziomica i ołówek,

- linijka,

- nóż roboczy i rakla,

- stołek lub drabina,

- ktoś do pomocy, wtedy będzie to jeszcze łatwiejsze.

 1. Jeśli chcesz zostawić margines między sufitem a tapetą – używając poziomicy narysuj poziomą linię od lewej strony
 2. Zmierz szerokość jednego panelu, a następnie narysuj pionową linię w tej odległości licząc od lewej strony ściany. Zaczynając od lewej strony, zmierz odległość i narysuj pionową linię, do której będzie przylegać prawa krawędź pierwszego paska.
 3. Tapetę instalujemy od góry ściany
 4. Odklej około 30cm podkładu i przyklej do wcześniej narysowanych linii. Jeśli nie zostawiasz szczeliny między sufitem a tapetą, przyklej pas od góry, pozostawiając na suficie niewielki margines, który odetniesz na końcu.
 5. Delikatnie wygładź tapetę za pomocą miękkiej rakli lub wałka, aby uniknąć tworzenia się pęcherzyków powietrza.
 6. Powoli odklejaj coraz większą część podkładu wygładzając tapetę na ścianie.

 

Narzędzia, które będziesz potrzebował do tapety flizelinowej:

- taśma miernicza,

- poziomica i ołówek,

- linijka,

- nóż roboczy i rakla,

- klej (kupując tapetę u nas, klej otrzymasz z tapetą),

- wiadro do rozrobienia kleju, pędzel lub wałek do nakładania kleju na ścianę,

- mieszadło do kleju (np. kij od miotły)

- ktoś do pomocy :)

 1. Jeśli chcesz zostawić margines między sufitem a tapetą – używając poziomicy narysuj poziomą linię od lewej strony
 2. Zmierz szerokość jednego panelu, a następnie narysuj pionową linię w tej odległości licząc od lewej strony ściany, zaczynając od lewej strony, zmierz odległość i narysuj pionową linię, do której będzie przylegać prawa krawędź pierwszego paska.
 3. Do zainstalowania klasycznej tapety potrzebny jest dodatkowy klej – rozprowadź go za pomocą pędzla na powierzchni ściany w miejscu, gdzie powiesisz pierwszy pasek.
 4. Tapetę instalujemy od góry ściany
 5. Delikatnie wygładzić tapetę za pomocą miękkiej rakli lub wałka, aby uniknąć tworzenia się pęcherzyków powietrza.

Zamontujesz swoją pierwszą dekorację, a przy następnych będziesz już fachowcem. Czynność jest prosta i nie wymaga zbyt dużo czasu, a z najlepszej jakości materiałem będzie to czysta przyjemność patrzeć jak sami ubieramy nasze miejsce w nową, piękną przestrzeń.

Czytaj także:
26.04.2024

Jak wprowadzić motyw roślinny do aranżacji wnętrz?

Aranżacja wnętrz to sztuka, która pozwala nam wyrazić naszą osobowość i stworzyć przytulne miejsce, w którym chętnie spędzamy czas. Jednym z najpopularniejszych trendów w projektowaniu wnętrz jest motyw roślinny, który dodaje świeżości, naturalnego piękna i harmonii do naszych domów. W dzisiejszym artykule zastanowimy się, jak wprowadzić motyw roślinny do aranżacji wnętrz, wykorzystując różnorodne techniki.

22.03.2024

Przestrzeń dla rozwoju wyobraźni – fototapety 3D dla dzieci

W dzisiejszych czasach, kiedy dzieci spędzają coraz więcej czasu w domu, stworzenie dla nich inspirującego wnętrza staje się priorytetem. Poszukując sposobów na aranżację wyjątkowego otoczenia dla pociechy, warto rozważyć zastosowanie fototapet 3D na wymiar. Otwierają one nieograniczone możliwości kreowania przestrzeni, która pobudza ich wyobraźnię i rozwija zmysły oraz kreatywność.

16.02.2024

Tapety geometryczne w twoim domu – co warto wiedzieć?

Tapety geometryczne stanową aktualnie niezwykle popularny trend, jeśli chodzi o projektowanie i wystrój wnętrz. Łączą ze sobą nowoczesność, elegancję, nadając jednocześnie wyraz indywidualności oraz śmiałości w aranżacjach. Właśnie dzięki temu z powodzeniem można je dopasować do wielu pomieszczeń, w które rewelacyjnie wkomponują się właśnie geometryczne wzory. Tapeta tego typu oferuje nieograniczone możliwości ekspresji.