Strona główna / Dla klienta / Blog

Skandynawia we wnętrzach – minimalizm i estetyka

Skandynawia we wnętrzach – minimalizm i estetyka

Styl skandynawski nie bez powodu coraz częściej gości w wielu domach na całym świecie. To minimalizm połączony z przytulnością, wywodzący się z krajów północnej Europy – Danii, Norwegii, Finlandii i Szwecji. Charakteryzuje się jasną kolorystyką, dominuje w nim biel, pastele oraz odcienie szarości. 

Właśnie z uwagi na rosnącą popularność, klienci coraz chętniej decydują się na tapetę w skandynawskim stylu, będącą subtelnym dopełnieniem pozostałych elementów. Pozwala ona na wprowadzenie do wnętrza atmosfery spokoju.

Motywy przewodnie tapet w stylu skandynawskim

Kilka motywów przewodnich szczególnie kojarzy się ze stylem skandynawskim. To przede wszystkim prostota wzorów, często bazująca na kształtach geometrycznych takich jak trójkąty, linie lub koła. Dodają one subtelności i równowagi. Kluczową rolę odgrywają również kolory – stosowane są jasne odcienie, które optycznie powiększają przestrzeń i jednocześnie nadają jej świeżości. Charakterystyczna jest też inspiracja przyrodą, chętnie wybierane są motywy związane z drzewami, ptakami czy kwiatami. Nadaje to harmonii z otaczającym nas światem.

Nie bez znaczenia okazuje się również materiał, z którego została wykonana dana tapeta. Styl skandynawski skupia się głównie na wykorzystaniu papieru, lnu i bawełny. To naturalne surowce, napełniające wnętrze ciepłem. Podczas produkcji niektórych z nich korzysta się z subtelnego fakturowania, co pozwala nadać ścianom trójwymiarowy efekt. Takie detale wprowadzają charakterystyczną głębię, a jednocześnie utrzymują minimalistyczny design. Warto też podkreślić, że w tym stylu równie często pojawiają się wzory malowane ręcznie, stające się niepowtarzalnym elementem wystroju.

Tapety skandynawskie – do jakich pomieszczeń?

Tym, co je wyróżnia, jest właśnie elastyczność pod względem dopasowania do różnych pomieszczeń. Tapeta do salonu w stylu skandynawskim to doskonały pomysł, ponieważ doda mu przytulności. Jasne kolory i delikatne wzory powiększą optycznie przestrzeń, dzięki czemu przebywanie w nim będzie wydawać się bardziej komfortowe. Aby tak było, warto jednak pamiętać o jednej zasadzie, a mianowicie o umiejscowieniu ich wyłącznie na jednej ścianie, ponieważ w nadmiarze mogą być przytłaczające dla niektórych.

Design inspirowany Skandynawią doskonale odnajdzie się także w sypialni. Dobrym pomysłem w takim wypadku jest postawienie na stonowane wzory, które wprowadzą spokojną atmosferę sprzyjającą relaksowi i zdrowemu snowi. Dobrze byłoby rozważyć między innymi motywy inspirowane naturą np. liście czy subtelne gałązki. Takie tapety to również ciekawy sposób na urozmaicenie kuchni. Wprowadzą do niej świeżość i lekkość, zwłaszcza przy zdecydowaniu się na wzory geometryczne. W tym przypadku należy jednak wybrać warianty z powłoką odporną na zachlapania, aby łatwo utrzymać je w czystości.

Meble i dodatki podkreślające styl Skandynawii

Decydując się na wprowadzenie do wnętrza odrobiny Skandynawii, warto postawić nie tylko na tapety, ale również pasujące meble i dodatki. Idealnym materiałem komponującym się z nimi jest drewno o jasnych odcieniach oraz niewielkiej ilości zdobień. Wykonane z niego łóżka będą rewelacyjnie prezentować się wraz z delikatnymi malowaniami na dekoracji ściennej. Oprócz tego w krajach północnej Europy w wielu domach można spotkać modułowe systemy półek i szafek, które pozwalają na utrzymanie porządku przy zachowaniu minimalizmu w pomieszczeniu.

Jako dodatek do salonu warto rozważyć sofy i fotele w delikatnych pastelach i szarościach. Dodadzą one wnętrzu subtelnego uroku i wpasują się do klimatu tworzonego przez tapety skandynawskie. Co więcej, dobrze sprawdzą się także drobne dodatki takie jak poduszki i narzuty w delikatne wzory roślinne lub geometryczne. Należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego zostały wykonane. Ze Skandynawią świetnie współgra len i bawełna. Lampy sufitowe, stołowe i podłogowe o minimalistycznym designie wykonane z metalu, drewna czy szkła, będą doskonale uzupełniać aranżacje podobnie jak rośliny doniczkowe i dekoracje w stylu handmade.

Czytaj także:
26.07.2024

Wybór odpowiedniej tapety do salonu – na co się zdecydować?

Salon to przeważnie serce każdego domu. Miejsce, gdzie domownicy spędzają najwięcej czasu, relaksując się po całym dniu samotnie lub wspólnie z rodziną czy przyjaciółmi. Odpowiednie udekorowanie tego pomieszczenia ma kluczowe znaczenie dla atmosfery i komfortu osób przebywających tam. Jednym z najlepszych sposobów na nadanie mu indywidualnego charakteru i stylu są tapety.

21.06.2024

Stwórz magiczny pokój, dzięki naklejkom na meble i ściany

Naklejki na meble i ściany od wielu lat cieszą się dużą popularnością. To idealne rozwiązanie, jeśli chodzi o dekorację wnętrz – szczególnie tych dedykowanych najmłodszym. Są prostym, szybkim, a także przystępnym cenowo sposobem na wprowadzenie oryginalności. Dzięki bogactwu kolorów i motywów każdy rodzic znajdzie coś, co odpowie indywidualnym gustom i marzeniom jego pociechy. Pomieszczenie przekształci się wtedy w prawdziwą magiczną krainę.

26.04.2024

Jak wprowadzić motyw roślinny do aranżacji wnętrz?

Aranżacja wnętrz to sztuka, która pozwala nam wyrazić naszą osobowość i stworzyć przytulne miejsce, w którym chętnie spędzamy czas. Jednym z najpopularniejszych trendów w projektowaniu wnętrz jest motyw roślinny, który dodaje świeżości, naturalnego piękna i harmonii do naszych domów. W dzisiejszym artykule zastanowimy się, jak wprowadzić motyw roślinny do aranżacji wnętrz, wykorzystując różnorodne techniki.